V Tatrách plašila medveďa polícia streľbou

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

V Tatrách plašila medveďa polícia streľbou

Príspevok od používateľa 3500korun »

Medvede sa stali pre Tatrancov vážnou hrozbou. Čoraz častejšie sa objavujú v obývaných oblastiach. Zblúdeného samca najprv naháňali policajti, nakoniec ušiel až pred hasičskou striekačkou.

http://poprad.korzar.sme.sk/c/6391060/v ... elbou.html

Strieľalo sa pri tom, ešte k tomu v dedine, ale ak to patrí radšej inde prosím o presunutie.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa Filip »

holt, v tomto by sa mohli ucit od sudruhov v us... gumaky z brokovnice, vycvicene psy a trochu hluku (ludkesho, nie hukacky) a mali by od medveda pokoj na dalsi rok

samozrejme, nepohadzovanie odpadkov z jedna na ulici by pomohlo tiez XD
inspiring_shannon

Príspevok od používateľa inspiring_shannon »

nic nepomoze viac ako regulovany odstrel, pricom to ake jedince treba v akej oblasti odlovit, by mali vypracovat odbornici (z radov polovnikov a ochranarov). Vsetky zvysne riesenia su len docasne, medvede si na rozne druhy plasenia zvyknu a mozu byt dokonca agresivne.
Iste je, ze ich stavy exponencialne rastu a to aj vdaka bojkotu povoleniek na odstrel roznymi pseudoochranarskymi spolkami a aj podla mojho nazoru nespravnou regulaciou- strielaju sa len mlade medvede do 100kg, ktore sa nezapajaju do reprodukcneho cyklu a rocne sa odlovi len zlomok prirastku...
Motam sa v zelenom po horach v roznych castiach SR nejaky ten rok a troska mam o stavoch medvedov, resp. naraste ich poctu prehlad...ci uz priamy alebo sprostredkovany.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Jo, už aj dávno pred nami v Liptovskej Lužnej vedeli kadiaľ vedie správna cesta :lol:
Obrázok

Ale teraz vážne, už sa to tu tuším rozoberalo asi pred rokom-dvoma spolu s kalamitou v Tatrách. Keď raz medveď potrebuje územie o rozlohe x-km štvorcových (tuším to je 20-30/1 medveďa?) aby sa uživil a bol kludný, tak sa s tým nič iné nedá robiť, a to veľa ľudí nechápe. Hlavne takí, čo vyrastali v Petržalke na 8. poschodí, aktivizujú sa v Slobode zvierat ale najväčšia príroda v akej boli je Železná studnička (pre mimo BA- lesopark prístupný za 12min z centra BA autobusom). To isté bolo aj s psíčkarmi vs. poľovníci.

Keď človek pred tisíckami rokov (historici nech ma doplnia) začal prispôsobovať okolitú krajinu svojim potrebám a zasahovať do rovnováhy, začal ju umelo prispôsobovať vo svoj prospech. To ale treba dotiahnuť do konca a v udržiavaní nejakej rovnováhy pokračovať. Teda buď sa bude udržiavať medvedia populácia (alebo populácia hocičoho iného, v UK sú obrovským problémom importované divé králiky) alebo sa treba zmieriť s tým, že za potravou budú behať za chvíľu až do Šale. (Aj keď jeden "knedlíkomet" by sa potešil :lol:)

Druhá vec sú tie odpadky, ktoré ich po vyzbieraní lesných plodov recipročne ťahajú do mesta, fotka z pred pár dní:
Obrázok
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa Filip »

Vie niekto preco je vlastne ten odstrel medvedov na slovensku regulovany presne naopak ako vsade naokolo?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Filip, celkom jednoznačná odpoveď nejestvuje, svoju úlohu totiž zohráva viacero faktorov, ale faktom je, že korene našej roztodivnej "ochrany - neochrany" medveďov siahajú x dekád nazad, keď početné stavy mackov u nás kriticky poklesli a skutočne ich bolo treba intenzívne chrániť.
:wink:
Ochrana mackov, tak ako je dnes nastavená, vedie k tomu, že sa bude čoraz väčšmi zhoršovať ich genofond. Budeme mať síce vysokú populáciu mackov, ale zato to budú prevažne krpatí zdegenerovaní kontajneroví obsmŕdači. Ochranári sa nás totiž snažia zavádzať tvrdeniami, že medveďov u nás je málo. Ale to je lož! Možno tak vzhľadom na absolútne čísla, ale určite nie vzhľadom na výmeru ich prirodzeného prostredia, ktoré nie je (aj s prihliadnutím na nároky dospelého jedinca) nijako veľké.
:arrow:
Ja viem, že sa nevyjadrujem zrovna vedecky, toto nie je moja parketa. Som len milovník prírody a človek, ktorý sa ju snaží chrániť. To ale neznamená, že povyšujem ochranu nad zdravý rozum. Preto jeden lapidárny príklad: Ak máš malé 10 l akvarko, nemôžeš očakávať, že v ňom budeš úspešne chovať toľko rybiek ako kamoš, ktorý má akvárko 100 l. To proste nejde! Môžeš sa o to pokúsiť, ale nedopadne to dobre. No a my na Slovensku - my máme to 10 l akvarko a ono je čoraz plnšie...
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Jack: Velmi pekne si to napisal, este ze tu mame zopar ,,rozumnych,, polovnikov ktory tychto medvedov reguluju aj bez zvolenia ochranarov, vcera som mal zakaznika ktory chcel nieco proti medvedom lebo denne ho stretava pri kontajneri :lol: potom chodia aj taky ze ci nieco nove nevymysleli lebo spreje, plynovky uz nezaberaju
inspiring_shannon

Príspevok od používateľa inspiring_shannon »

Iste je, ze pokial sa nieco nezacne robit, budeme mozno castejsie svedkami toho, co som zazil ja, ked v reviri na juhu SR, kde maju najma srnciu a malu zver bezal cez dorastajucu kukuricu maco. A to som si sprvoti myslel, ze aha, a ze diviaky tu nemaju :lol:
Teraz na vaznu notu: fotka ako tu dal 3500k ma dokaze rozosmutnit, take krasne a v europskych statoch vzacne zviera ako medved by sa nemalo spoza pletiva nacahovat za odpadkami. Rovnako ma mrzel osud martinskej medvedice, ktoru odlovili policajti 58ckou, taktiez ako dopadol ustvany medved Bruno v Nemecku. Netesi ma ani odstrel medvedov, aj ked polujem, vnutorne po trofeji medveda zatial netuzim, ale na druhu stranu to povazujem za jedine rozumne riesenie ak chceme ich pocet udrzat na urovni primeranej pre SR(ako tu niekto spravne povedal, zivotny radius jedinca/pocet jedincov/uzemie SR sa neda obabrat). Taktiez odstrel v neposlednom rade prinasa aj peniaze, ktore v pripade, ze sa vratia do prirody, mozu v mnohom pomoct.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Sauer napísal:Taktiez odstrel v neposlednom rade prinasa aj peniaze, ktore v pripade, ze sa vratia do prirody, mozu v mnohom pomoct.
Toto je podľa mňa na jednej strane dosť silný argument, ktorý zastávam. Zas na druhej strane, konkrétne v tomto prípade by to asi bolo z byrokratického hľadiska trocha ťažšie, keďže za poplatkový lov by inkasovali Štátme lesy Tanapu, ale v prvom rade treba investovať do prevencie v obciach (hlavne tie odpadky, zabezpečené kontajnery, čisté ulice, atď) čo sa platí (asi?) zo samosprávy.

Keby boli "ochranári" trocha rozumnejší, možno by sa dalo vymyslieť niečo na spôsob, že časť medveďov sa poplatkovo odloví a z peňazí sa časť dá na nejaký projekt "premiestnenia" ďalších medveďov do krajín, kde ich je málo (alebo na Sibír) Čo viem, tak Francúzi dokonca sami platili za takýto nákup, len už neviem či to bol medveď , vlk alebo oboje.

Druhá vec je, že samotné obce vo vlastnom záujme by sa mali chcieť nejako dohodnúť a vyriešiť to, lebo na turistickom ruchu to určite nepridáva, keď si mladá rodinka pozrie medveď čo behá tak, kam oni chcú ísť s kočíkom.

Neviem, aké sú ceny teraz v Tanape, ale pred cca 10rokmi keď som sa o poľovníctvo zaujímal tak to bolo okolo 100 000sk, teraz na strednom slovensku od 2000 do cca 5000Eur v závislosti od hmotnosti.

EDIT:
do 60 kg..........................2 000,00 Eur
61-80 kg..........................2 525,00
81-100 kg........................3 445,00
101-120 kg......................4 820,00
za každý ďalší začatý kg.......63,00
Naposledy upravil/-a 3500korun v 27 Máj 2012, 13:10, upravené celkom 1 krát.
inspiring_shannon

Príspevok od používateľa inspiring_shannon »

no co si ja posledne pamatam, tak to bolo tych 100tis SK, plus 1000sk za kazde kilo zivej vahy naviac, kedze nad 100kg sa nelovilo. Taktiez medved musi splnat iste rozmery prednej a zadnej laby, ktore nesmie prekrocit, za to su tiez pokuty. Uz par rokov dozadu skuseni lesaci a polovnici tento system kritizovali, lebo populaciu nereguloval, iba znizoval percento prirastku. Ovela vacsiu sluzbu by spravil odstrel vacsich jedincov ci medvedic, co by populacny narast spomalilo. Zaroven by mlade medvede neboli v takom pocte vytlacane do miest a obci, pretoze dominantnemu samcovi, ktory ma svoje uzemie nedokazu vzdorovat. Celkovo je okolo odstrelu dost velky cirkus, nesmie sa napr. vnadit masitou potravou, ale len melasou, z coho sa mi zastavuje rozum doteraz, lebo argumentom ochranarov je to, aby sa medved nenaucil na masitu potravu. To, ze tymto sposobom vela povoleniek prepadne, lebo sa jedinec neodstreli vo vyhradenom case(casto pre neho navnada nie je atraktivna, tak chodi inde), je vedlajsie.
Peniaze z odstrelu idu polovnemu zdruzeniu, resp. statnym lesom, ktore odstrel zrealizuju, do akej miery by boli ochotni sa ich vzdat v prospech obci na ochranu pred medvedmi je otazkou dohody, urcite aj obec moze polovnikom co-to ponuknut. Problemom presunu medvedov je aj to, ze s vynimkou CR, kde sa tesia ked od nas nejaky medved k nim zabludi, ich na zapad od nas velmi nechcu. Prave pripad Bruno bol o tom, ze po xy rokoch sa v Nemecku objavil medved, ktory bol na prikaz doslovne ustvany polovnikmi. EU a ochranari si z nas vo velkej miere robia rezervaciu, mame vela uzemi, kde je napr. celorocne zakazany lov vlka (horne Kysuce, Oscadnica), pricom na ostatnej zveri tam pacha velke skody.
V neposlednej rade, obce by problem s medvedmi mohli riesit aj formou eurofondov, minimalne co sa tyka nakupu vhodnych uzatvaratelnych kontajnerov, ci inych preventivnych zariadeni. Nejake projekty aj bezia, avsak...
http://www.sme.sk/c/5819164/medvede-sle ... ilion.html
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Tak oni za ten milión aj nenápadne redukujú ich počty... :roll:

Sledovaná medvedica chrčí. Škrtí ju obojok
Biometrický obojok má zviera z Muránskej planiny zarezaný do krku.
.....
Väčšina odborníkov na medvede sa domnieva, že dusiace sa zviera môže patriť do projektu pod gesciou Štátnej ochrany prírody. Vychádzajú z toho, že fotografie medveďov s červenými obojkami má na internetovej stránke firma LSO. Tá sledovanie zabezpečuje, za monitorovanie 15 zvierat v rokoch 2010 až 2014 dostane od štátu 1,1 milióna eur.


http://bystrica.sme.sk/c/6394811/sledov ... bojok.html
Používateľov profilový obrázok
Inzo
prispievateľ
Príspevky: 339
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa Inzo »

co takto zregulovat hotelierov a stavitelov?
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa niko »

Tak, tak inzo. Radsej by som redukoval (alebo este lepsie nakopal) nasich top transparentnych nekorupcnych tatranskych investorov jak rubal tie vsetkym moznym napadnute lesy a strielal tu hroznu zurivu a nicim nekontrolovatelnu zver. Vsetko samozrejme v jednej z najlukrativnejsich tatranskych obci, zatial co v kvazi zapadakovoch ako napr. Zdiar a pod. po medvedoch ani chyru ani slychu. :roll:
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Ale to nič nezmení na fakte, že medvede sú premnožené, a to nie len vo Vysokých Tatrách. Tam sa o nich len najviac hovorí, lebo je tam veľa turistov.
Nevravím, že sa mi páči výstavba vo VT, ani že súhlasím so zonáciou tak ako je navrhnutá alebo s riešením kalamity, ale tie medvede sú premnožené bez ohľadu na toto všetko.
To že je to "ničím nekontrolovateľná zver" (v dnešnej dobe a stave) si napísal pravdu, aj keď si to pôvodne asi myslel ironicky.
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa niko »

3500 korun poviem to takto. Po par osobnych stretnutiach so slovenskymi novinarmi sa moje iluzie o "slobode tlace" rozplinuli. Teraz sa za kazdym clankom pytam, kto ho inicioval a za akym ucelom a co sa zase chysta. Preto som aj v tomto pripade skepticky. Kedze uz v Tatranskej Lomnici medvede vyzieraju kose, tak potom v malych dedinkach v Tatrach a Spisskej Maruge musia byt ludia uz davno pozrati. Alebo sa zase nieco chysta s Tatrami a pripravuje sa ako obvykle poda medzi ludmi (podobne ako ked policajti nadavali, ze maju nebezpecne zbrane-prezbrojenie, alebo ako Slovensku hrozi energeticka-elektricka kriza - dostavba Mochoviec, atd. atd.), alebo proste novinarik z Korzara mal nieco napisat a tak vytiahol staru dobru a otrepanu temu s medvedmi, ktoru v SR riesime uz dobrych 5 rokov.

Inak nijako nevyvraciam skutocnost, ze medvede na Slovensku mozu byt premnozene. Len silne pochybujem o tom, ze to teraz, hned a zaraz musime riesit a este jak tak citam hurasystemom. Je to odborna tema biologov a co ja viem akych odbornikov este.
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"