Policajti zastrelili v Jastrabej agresívneho zlodeja

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 3 months

Policajti zastrelili v Jastrabej agresívneho zlodeja

Príspevok od používateľa spherixis »

Doplnene 2x

Tych zopar fotiek co su:
http://www.sme.sk/c/3884622/zasah-polic ... rabej.html
----------------------------------------------------------------------

Policajti pri zásahu zastrelili psychicky chorého muža

Príslušníci pohotovostného policajného útvaru v nedeľu v Jastrabej pri Žiari nad Hronom zastrelili ozbrojeného psychicky chorého, takmer 50-ročného muža a jeho rovnako chorú ženu postrelili.

Policajti tvrdia, že nemali iné východisko, pretože prípad mohol dopadnúť tak, ako pred dvoma rokmi v Čachticiach, keď pri podobnom zákroku jedného policajta zabili a ďalšieho zranili.

Ozbrojenú dvojicu polícia označuje za mimoriadne nebezpečných páchateľov. Pred 16-timi rokmi mačetou rozsekali svoje dve deti, a potom sa prihlásili na polícii. Súd im nariadil Ústavnú psychiatrickú liečbu, ktorú aj absolvovali. Ľudia v dedine sa ich báli.

„Prešiel ma mráz, keď som si pomyslel, že by do domu vošli dvaja obvoďáci, z toho jedna žena. Mohli to byť druhé Čachtice," reagoval na prípad banskobystrický krajský riaditeľ Marián Slobodník, ktorý akciu kukláčov viedol.
Čo sa stalo

Psychicky chorí manželia Jaromír a Iveta v nedeľu ráno ozbrojení sekerou a kutáčom napadli susedov v neďalekej Trnavej Hore. Keď sa začali vyhrážať a rozbíjať nábytok, dali im dve tisíc korún a útočníci odišli domov. Napadnutá žena prípad ohlásila starostovi, a ten informoval políciu.

Policajná hliadka prišla k domu, ale manželia ozbrojení sekerou a železným kutáčom odmietali vyjsť a vyhrážali sa policajtom smrťou. Nielen policajti, ale aj starosta sa pokúšali s manželmi vyjednávať, ale bezvýsledne. Potom zavolali príslušníkov pohotovostného policajného útvaru.

Policajti sa pokúšali zistiť všetky dostupné informácie o páchateľoch. Starosta ich označil za mimoriadne agresívnych a ich správanie za nevyspytateľné. Zásahová jednotka sa pokúsila s nimi komunikovať.

„Pokúsili sme sa s nimi nadviazať kontakt, ale muž sa zaháňal sekerou a vyhrážal sa, že všetkých pozabíja," konštatoval Slobodník.

Policajti zistili, že v minulosti sa lekárovi podarilo komunikovať s páchateľmi. Tí však nereagovali na lekára, ani na špeciálneho policajného vyjednávača.
Policajný útok

„Rozhodli sme o zákroku. Najprv použili rozbušku na odpútanie pozornosti. Keď však vošli traja policajti do domu, vyrútili sa na nich dve osoby ozbrojené sekerou a kutáčom. Pred zásahom vyzvali páchateľov a upozornili ich aj na použitie zbrane. Museli to počuť. Nepomohlo to, tak použili pištole. Najprv strieľali na nohy, ale muž neustále útočil, až museli ustúpiť k stene, takže už mierili na horné časti tela," popísal akciu Slobodník.

Obidvom po zásahu poskytli zdravotnú pomoc, ale muža sa už nepodarilo oživiť. Žena má prestrelené koleno, obidve stehná a ruku, muž predkolenie, ľavé a pravé stehno, lakeť a hrudník.

„Nadriadený vyhodnotil zákrok ako oprávnený," konštatoval policajný riaditeľ.

Prípadom sa zaoberá Sekcia kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra.
Streľba po roku

Prvým ozbrojeným mužom, ktorého policajti zastrelili pri zásahu bol trestne stíhaný Marián Račko. Stalo sa tak 13 apríla 2007. Policajt ho pri zásahu postrelil do srdca. Začiatkom apríla minulého roku polícia zistila, že v minulosti už obvinený Marián z obce Radava opätovne zhromažďuje vo svojej záhradnej chatke rôzne druhy výbušnín, munície a zbrane. Policajti a príslušníci Policajného pohotovostného útvaru KR PZ Nitra chceli vykonať domovú prehliadku, na ktorú získali povolenie.

"Muž však nereagoval na výzvy a na príslušníkov pohotovostného útvaru zaútočil nabitým samopalom. Policajt okamžite vystrelil," informoval vtedy prezident Policajného zboru Ján Packa. Zároveň dodal, že išlo o skúseného príslušníka a zásah bol oprávnený. Polícia v chatke našla dva samopaly, výbušniny, muníciu aj z druhej svetovej vojny, nástražné výbušné systémy, ale aj injekčné striekačky, pervitín a prekurzory na výrobu drog.


zdroj:
http://www.sme.sk/c/3883917/Policajti-z ... odeja.html
Naposledy upravil/-a spherixis v 19 Máj 2008, 18:08, upravené celkom 3 krát.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

slusna akcia,som zvedavy co "prisiju" policajtovi
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Ci sa to dozvieme...
Dnes vecer v spravach, zajtra v novinach a konec.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

Pokiaľ bolo všetko podľa litery zákona / nikdo z nás tam nebol / , tak vravím : ,, CHVALABOHU , konečne !!! " Nehovorím,že si ten zlodejíček zaslúžil vyhrať hneď na prvýkrát Jackpot,no kto mu kázal ísť kradnúť ?
Ďaľšia otázka sa mi vynára,čo by bolo,keby chlapca práskol majiteľ objektu ?
Bulvár sa už teraz oblizuje,ako si zmlsne na takomto súste !!! Dám to aj písomne,že rodiny postihnutých budú do neba vychvalovať,akí to bol dobručký človek,on nič,on muzikant,to len ten sviniar poliš nemal iný terč po ruke,tak si popukal na ich chlapčekovi !
V konečnom dôsledku sa ušetrí zo štátnych peňazí na ten cirkus okolo,pokiaľ by si išiel posedieť do chládku. Veď koľkí sa už dostali von za nedokonalosť zákonov - aspoň z môjho pohľadu laika ?
Tak isto ako ELECTRON som aj ja zvedavý na údel poliša !
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Ak to bolo tak, ze na nich utocil sekerou a nezabalil to ani po streleni do nohy, tak policajtom treba dat dva tyzdne dovolenky, mimoriadnu financnu odmenu a pochvalu od sefa. Spracovat udalost ako modelovy priklad a pouzivat na skoleniach.
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 906
Registered for: 17 years

Príspevok od používateľa djuri »

zacal som citat diskusiu k tomu na sme.sk ale radsej to vypinam ked vidim komentare typu "Zásahové jednotky som považovala za pripravené aj na boj zblízka a sekera nie je dôvod na streľbu" :roll:
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

Aj tak sa mi zda ten zakrok dost neprofesionalny.
Policajt mal asi stastie ze sa mu ho podarilo dat dole, ked sa po nom rozbehol, happy man

Profesinalnejsie by bolo obklucit dom a rozmiestnit ostrelovača-ov, ktory by po neuspesnom vyjednavani,slzaku...a prikaze veduceho typkovcov zneskodnili.

Ti policajti tym, ze liezli do cudzieho domu (neznali co kde je) osobne si myslim dost riskovali...

(keby si typek utok trochu premyslel mohol dat aspon 1 dole aj so sekeru)
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa majac »

to 83Sajmon:

ususdzovat podla clankov v novinach na profesionalitu zasahu sa mi nezda velmi korektne. a rovnako navrhovat ako to malo byt spravene je znacne ustrelene, ja by som pockal na ukoncenie vysetrovania a neukvapoval sa s unahlenymi sudmi.

a komentare na sme/zozname su naozaj len pre silne zaludky, ale davaju nam aky taky obraz o mentalite nasho naroda vztiahnutej k zbraniam.
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Podla mna to zvladli velmi profesionalne, podarilo sa im zneskodnit cloveka, ktory na nich utocil sekerou. Ale mohli mu skusit dohovorit, ze nech zalezie do domu, kym pride odstrelovac...
Aj tak nikto nevieme ako to bolo, ja drzim palce policajtom, aby z toho nemali ziadne opletacky, ak teda konali sposobom, ktory sa da prirovnat k NO.
Nech si skusia odporcovia predstavit ako by konali oni, keby prichytia doma zlodeja a ten by na nich vytiahol sekeru. Boli by asi velmi vdacni za strelnu zbran v ruke a priestor na zdrhnutie.
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

Samozrejme ze to nemozno sudit na zaklade clankov ja len som to z clankov tak pochopil ze oni prepadli nejaku rodinu v dedine a ukradli im peniaze. Ti na nich potom neskor zavolali policiu k ich domu a ti potom tam po neuspesnom vyjednavani vliezli dnu s cielom spacifikovat domacich. V takejto situaci by som ja neliezol do takeho stiesneneho potencionalne nebezpecneho prostredia ktore nepoznam aj keby som bol van damme skrizeny s chuckom norrisom, kde na teba moze z kazdeho kuta vyskocit blazon zo sekerkou. v takych podmienkach je sekera mozno aj ucinnejsia zbran ako pistol...
...no ale asi mali dost casu ked ho trafili najprv do nohy,ruky a az potom do hrude...alebo zeby to bolo v opacnom poradi pre lahsie papierovanie :twisted:
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 17 years

Príspevok od používateľa peto543 »

myslim, ze ked policajtov v stiesnenych priestoroch domu napadol pometenec so sekerou , je strelba idealnym (a v danych sekundach asi aj jedinym ) riesenim
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

presne a zastavovaci ucinok pistole (vynimajuc strelny zasah do hlavy, sice sekera do hlavy nie je o nic vyhodnejsie) nie je o nic vacsi ako ked mas typka so sekerou 1 m od seba. No asi mali stastie alebo dlhu vstupnu halu ked vyviazli bez skrabanca :)

...alebo typek bol vozickar:)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

myslim si, ze to mali riesit inak ako konfrontaciou s psychicky chorymi ludmi, pri ktorych bolo zrejme ze to nemaju v hlavach v poriadku.
pocet strelnych ran na nohach o tom svedci.

videl som video ako v amerike manik chodil niekde pred stanicou s nabrusenou katanou a odhanal demonov, cakal som, ze ho policajti daju po 2 minutach dole, ale oni ho tam hodiny riesili, bean bagy nepomahali, slzak nepomahal, nakoniec pouzili vodne delo a poziarnicky rebrik, ktorym ho pritlacili k stene a odzbrojili.
chlapik bol tiez chory a velmi som odcenil, ze sa podla toho spravali aj policajti a nezabili ho.
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

Odporucam si precitat tento zaujimavy clanok o mytuse zastavujúceho ucinku strelnych zbrani:

http://www.volny.cz/buchtik/Revo/Nacvik/mytus.htm

preto asi amici (mozno z praxe trochu skusenejsi) jednaju s podobnymi psychopatmi radsej na vacsie vzdialenosti ci uz telefonom alebo olovom...

Taky psychous odhodlany k utoku musi byt nebezpecnejsi ako fetak s dvoma sekerami a lukom...taky ma vitalitu aspon ako poriadny divy prasiak minimalne
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Teraz sa to ľahko hovorí, samozrejme, že mohli skúšať slzák, bean bagy, taser... Zrejme ale policajti mali dôvod konať tak ako konali a ísť dnu práve vtedy, kedy išli.

Pokiaľ tu ide o to, či je profesionálne ísť dnu a operovať v stiesnených podmienkach interiéru domu, tak určite je, keďže sa bavíme o jednotke, pre ktorú je práve toto denná rutina.

Len mi tak pri tom čítani napadlo, či by to neskončilo inak, keby naši policajti nosili miesto 9mm Luger FMJ expanzné .40 alebo .45.

Btw, rád by som videl psychiatra, ktorý podpísal, že hento duo magorov už nie je nebezpečné pre seba a okolie a teda môže ukončiť povinnú ústavnú liečbu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"