Na ulici s puškou na pleci - priestupok?

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Crassus: Tiež som si najprv myslel, že máš buď šestnásť a/alebo ti aspoň trochu d*be. Po ďalších príspevkoch si to už nemyslím a tvoju pohnútku chápem. Nie je nič zlé, ak sa chceš odfotiť so svojou puškou. Problém je, že zákon jasne upravuje, kam a za akých podmienok ju smieš prepravovať. Na tom poli si s ňou nemal čo robiť, to je fakt. Ale na chybách sa človek učí a toto je podľa mňa jedna z tých neškodnejších...
:!:
Turbiak: Nejde o to, že by sa niekto hanbil za pušku, za zbraň alebo za to, že je strelec. Nehanbím sa, je to o mne v bezprostrednom okolí známe a moji nepriatelia to zneužili, aby ma nazvali teroristom a potenciálnym vrahom. Iste, moja blbosť, že - aj keď chránenú najvyšším stupňom "súkromia" - som mal fotku v kukle so zbraňou dva roky vycapenú niekde hlboko v albumu na Facebooku. Skrátka, (bol) som blbec, ktorý dal 2-3 nepriateľom zbytočne tromf do rúk! Ešteže to bolo dávno predtým, než sa stala tragédia v DNV!
:oops:
No nepíšem to preto, aby som si tu sypal popol na hlavu, alebo sa žaloval, ale preto, lebo mám pocit, že ak s takým podráždením reaguješ na Lukovu vecnú pripomienku, trochu zabúdaš, aké negatívne emócie vyvolávajú zbrane u zblbnutej verejnosti. Kým pre mňa, pre teba, pre x ďalších nie je na nosení zbrane (skrytom i viditeľnom) nič zvláštne, pre našich zblbnutých spoluobčanov je to dôvod na paranoidné predstavy. Aj preto, aby som zbytočne nedráždil fantáziu môjho okolia a susedov o pumpe v prepravnom obale hovorím, že je to vzduchovka, malorážka, prípadne 80-ročnej drbne zo susedstva som minule tvrdil, že tam mám pádlo. Je na tom azda niečo zlé?!
:?:
P.S.: Za strieľanie sa nehanbím. Naopak, v momente, keď (z dôvodov, ktoré išli mimo mňa) nešlo udržať v tajnosti, že som držiteľom ZP, začal som streľbu popularizovať v mojom bezprostrednom okolí.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Jack napísal:...Naopak, v momente, keď (z dôvodov, ktoré išli mimo mňa) nešlo udržať v tajnosti, že som držiteľom ZP, začal som streľbu popularizovať v mojom bezprostrednom okolí.
tak o tomto mi nieco hovor, ked si spomeniem, ze som zasadne odmietal na web akukolvek svoju fotku a potom... skoda hovorit :?
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

To nieje moc dobre, ked okolie kde byvas vie, ze mas, alebo nosis zbran (U polovnikov sa to neda moc zatajit). Ale ak je clovek obranar, tak je hlavna vyhoda v tom, ze to prave druhy nevedia. Ja som spravil chybu, ze som sa o buchackach rozpraval s kamaratom susedom (je mimochodom prislusnik!) a viem o tom, ze si musel pustit dakde hubu na spacir :lol: (Asi niekde v krcme) a teraz to vedia aj niektori ludia, ktorym by som v zivote nepovedal, ze mam zbran. Najlepsie je to nehovorit absolutne nikomu, okrem najblizsej rodiny s ktorou zdielas svoj domov.

A vôbec prepravovat bez puzdra dlhu zbran, to je Darwinovu cenu, nielen na priestupok :?.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

crassus:
Aby to tu bolo čierne na bielom, keď si niekto bude prechádzať túto tému:
"§ 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu
(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný
...
m) prepravovať zbraň do miest, kde je oprávnený túto zbraň používať, len v stave, pri ktorom nie je strelivo v hlavni, nábojovej komore hlavne, nábojovej komore valca revolvera, nábojovej schránke zbrane a v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani, uloženú v puzdre alebo v batožinovom priestore motorového vozidla; to sa nevzťahuje na držiteľa skupiny A zbrojného preukazu,
"

Nomed napísal:ak nie si polovnik na poli nemas co zo zbranou hladat .... podla zakona ta mozu povazovat za pytliaka
Nie každé pole je poľovným revírom...

C08R4 napísal:A vôbec prepravovat bez puzdra dlhu zbran, to je Darwinovu cenu, nielen na priestupok
U vás bežne nejazdia poľovníci na babetách s guľobrokmi cez rameno? :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Yarco: Jazdia, ale nemali by. Ale ako som vravel: "To nieje moc dobre, ked okolie kde byvas vie, ze mas, alebo nosis zbran (U polovnikov sa to neda moc zatajit)"

A inak crassus sa dopustal aj dalsieho priestupku a to tym, ze ako drzitel predpokladam sk. E prepravoval zbran bez predchadzajuceho suhlasu utvaru PZ. Niekde na poli by sa asi sotva vyhovoril (Clenovy polovnej straze, hliadke PZ), ze ide na strelnicu, alebo k puskarovi s odhalenou flintou na chrbte :lol:. A mohol by byt este rad ak by mu neprisili aj paragraf 310 Trestneho zakona.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa agger »

yarco napísal:Nie každé pole je poľovným revírom...
Yarco, cele SLovensko je jeden velky polovny revir: http://lvu.nlcsk.org/polovgis/Mapa.aspx Aj ked je to pole tvoje spada pod nejaky revir.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

jack: ja sa dovodne domnievam, ze turbova reakcia na mna bola sarkazmom.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cobra, fakt, že okolie vie, že si držiteľom ZP a máš/môžeš mať pri sebe zbraň, je dvojsečná zbraň. Istú skupinu potenciálnych útočníkov to spoľahlivo odradí...
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

JACK, dávam ti za pravdu. Moje okolie vie, že mám zbrane a preto mi nevykrádajú auto (na rozdiel od mojich susedov), väčšinou mám svoje miesto na parkovanie voľné a petíciu taktiež susedia podpísali bez reptania ... :twisted:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1444
Dátum registrácie: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Chcem sa opytat na toto : uz davno som kupil taky maly poplasnak, kaliber 6mm start. Kedze poniektori susedia ( stale ti isti ) pustaju psov volne bez dozoru na ulicu, potom "brese cela ulica", totiz psi, ktore su vo dvoroch, robia riadny hurhaj. Je to velmi rusive, hlavne cez vikendy, ked si clovek chce dlhsie polezat. Vtedy otvorim okno a par krat strelim, aby bol klud. Vyslahovy otvor nie je v pozdlznej osi hlavne, ale vyslah ide do hora nad poplasnak. Vlastne to ani nema hlaven. Dopustam sa priestupku, ked strelim z okna domu ? Je mi jasne, ze ak to urobim medzi 22. a 6. hodinou, tak rusim nocny klud. Mam na mysli, ci je to priestupok na useku zbrani a streliva. Da sa vobec zaradit ten poplasnak do kategorie expanznych zbrani ?
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1139
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Už dávnejšie som žiadal informácie v ministerstva vnútra ohľadom streľby zo zbraní kategórie D. Prišla mi odpoveď:
Zo zbraní kategórie D sa smie strieľať všade tam, kde sa neohrozuje život a zdravie ľudí a nepoškodzuje cudzí majetok.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Driver, neviem, kde bývaš a aké sú pomery u vás v obci/meste, ale toto by som asi radšej ako poplašňákom riešil sťažnosťami. Taká pokuta má totiž na niektorých egoistických smradov celkom zaujímavé výchovné účinky.
:wink:
Samozrejme, beriem to tak, že slušný dohovor si už skúšal viackrát. Lebo napriek tomu, ako sú mnohí ľudia v tejto našej krajinke ignorantskí, arogantní a hrubí, ešte stále sa nájde kopa slušných ľudí a tak niekedy stačí aj slušné slovo. Aspoň mne sa v podobných prípadoch (dvaja psíčkari u nás v baráku) osvedčilo pekne ich poprosiť a zjednali nápravu tak, aby tým ich psíci neutrpeli, ale aby zároveň neobťažovali okolie (zďaleka totiž nešlo iba o mňa).
:idea:
Strieľať len tak z okna, aby sa utíšili hafani na ulici mi príde dosť ošemetné. Keď už pre nič iné, tak preto, lebo nikdy nevieš, ako to môžu susedia pri vážnejšom konflikte zneužiť proti tebe. Ľudia sú, žiaľ, občas zákerní a navymýšľajú si, čo im len na um príde. A potom, ako by vo veci asi vypovedali hoci aj nestranní susedia, ktorí by boli svedkami toho, ako si párkrát práskol z okna... neviem, je to len môj názor, nechcem ti ho vnucovať, ale ja by som fakt asi hľadal iné riešenia.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1444
Dátum registrácie: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Slusne dohovorenie nepomohlo, su to arogantni ludia s nizkym vzdelanim, co si privela o sebe myslia. Volal som aj mestsku policiu, chlapci ich zdrbali a bol nacas pokoj. Ci dali aj pokutu, neviem, isiel som prec, ked tetka zacala urazat. Co sa tyka tich ostatnich normalnych susedov, s tymi nizko IQ susedmi sa vobec nezhovaraju, tiez s nimi mali spory. Mas pravdu Jack, tetka raz zavolala statnu policiu a tvrdila im, ze niekto strielal na jej psa a ze jej gulky lietali ponad hlavu. Ukazal som policajtovi z coho som strielal a povedal som mu, ze pes bol na ulici bez dozoru a ze ostatne psi robili bordel. Tetka priznala, ze pes jej utiekol. To ste mali vidiet, ako ju potom policajt dodrbal. Mne povedal, ze o.k. Tu otazku ohladom priestupku som polozil preto, aby som vedel, ci mozem byt oznaceny za nespolahlivu osobu a tym by sa ma policajti na urcity cas zbavili. Uz ma maju v zuboch kvoli NP na vz.58, pisem o tom v inej teme. Ono zase nestrielam z okna kazdy den a uz vobec by som sa nepriznal, ze som to bol ja. Ale nahoda je blbec a ja nechcem prist o ZP. Z odpovedi na moju otazku mi nie je stale jasne, ci sa jedna o zbran kategorie D.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

v zmysle Občianskeho zákonníka by si napr.nemal svoje okolie obťažovať hlukom...

Je to zrejme 1:1. Teba susedia obťažujú svojími psami a ty ich občasným hlukom. Je to rovnaké, ako keby si hádzal zábavnú pyrotechniku.

Prikláňam sa k názoru, že zlomyseľní susedia by vedeli viac uškodiť tebe ako ty im.

Už to nerieš tak ako si písal a hlavne sa bohabojne nepriznávaj orgánom s každou prkotinou.
Zamestnávaj starostu a iné orgány sťažnosťami o možnom ohrození. Mne by napr.tiež nebol ľahostajný osud, tých bezbranných túlavých psíkov- čo ak náhodou na ulici zhltnú kúsok otráveného mäska? :wink:
Dnes sa povaľuje kde-čo po zemi a rovnako sa dejú zlé veci :D
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1444
Dátum registrácie: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa bus driver »

To Peterson : Tvoja odpoved bola jasna a zrozumitelna :wink: :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"